Kino Mier získalo novú tvár

Miestne kino v Nových Zámkoch zmenilo svoj vzhľad. Obľúbená budova mnohých Novozámčanov má po dlhých rokoch atraktívnejšiu podobu. Architektom z ateliéru IMA sa kultúrnu stavbu symbolizujúcu svoju dobu podarilo premeniť na moderný a vizuálne pútavý objekt. Značnou mierou sa o to pričinil vláknocementový fasádny obklad, ktorý sa použil na jej opláštenie.

„To najzaujímavejšie na projekte bolo pre nás hľadanie tej správnej miery, ako sa k stavbe, ktorá funguje desaťročia a dýcha minulým režimom, postaviť. Architektúra objektu kina bola v minulosti navrhnutá čitateľne a s pretrvávajúcim vkusom. Hlavnou myšlienkou našej práce bolo zachovanie nadčasového pôsobenia stavby a jej obohatenie o jemný odtlačok dnešnej doby,“ hovorí architektka Ivana Thomková z ateliéru IMA.

Modernizácia kina

Kino Mier patrí k najreprezentatívnejším stavbám mesta Nové Zámky a slúži ako spádové kino pre zhruba 30-kilometrovú oblasť. Patrí dlhodobo k najnavštevovanejším kamenným kinám na Slovensku a má dlhoročnú históriu. Počas svojej existencie prešlo niekoľkými zmenami, výrazný kvalitatívny posun znamenala najmä digitalizácia kina a použitie kvalitnej techniky a najmodernejších zvukových systémov. Aby kino udržalo krok s pokrokom, bolo nevyhnutné pristúpiť k jeho modernizácii.  Napriek tomu, že architekti Marcel Mészáros a Ivana Thomková z ateliéru IMA sa nesnažili dať kinu novú tvár za každú cenu, chceli stavbe ponúknuť prvok nových čias.

 

Zníženie energetického zaťaženia budovy

S rekonštrukciou Kina Mier sa začalo v septembri 2017 a trvala 5 mesiacov. Po stavebno-technickej stránke bola stavba navrhnutá podľa súčasných požiadaviek zákona o energetickej hospodárnosti budov a technických noriem na obnovované budovy. Revitalizáciou kina sa prispelo nielen k zníženiu energetického zaťaženia budovy, ale tiež ku skultúrneniu objektu z hľadiska estetiky. Pre kino bola navrhnutá odvetraná fasáda a okenné a dverné výplne sa vymenili za hliníkové s trojitým izolačným zasklením. Tepelnoizolačný materiál bol zvolený podľa miesta aplikácie. V častiach fasády, ktorá je v kontakte s terénom, bol navrhnutý extrudovaný polystyrén kvôli nenasiakavosti. Na ostatných plochách plášťa sa aplikovala tepelná izolácia na minerálnovláknitej báze. Navyše je tepelná izolácia chránená paropriepustnou fóliou. Podporná kovová konštrukcia, ktorá nesie fasádny obklad, je odsadená od obvodového plášťa pomocou špeciálnych podložiek Thermostop kvôli zníženiu tepelných prestupov v týchto miestach.

Nadčasovosť fasády

Za účelom zlepšenia tepelnoizolačných vlastností obvodového plášťa budovy bola na stavbe zrealizovaná odvetraná fasáda. Architekti pri obnove Kina Mier hľadali k danému systému neumelo pôsobiaci, dôstojný a trvácny materiál. „Dôležitým kritériom výberu boli prírodná škála farieb a štruktúrovanosť obkladu, aby sme sa priblížili pôvodnej myšlienke stvárnenia obvodového plášťa. Preto sme zvolili niekoľko farebne a štruktúrou odlišných vláknocementových obkladových dosiek Equitone. Tie majú navyše do hĺbky homogénnu štruktúru, čo je vítaná vlastnosť pri drobných poškodeniach obkladu, ktoré sú tak viditeľné len minimálne,“ vymenúva dôvody výberu fasádneho obkladu I. Thomková . V prípade poškodenia možno fasádne panely rýchlo vymeniť za nové.

 

Rozmanité kombinácie obkladových dosiek

Hlavnou myšlienkou stavby boli a sú silné horizontály v priečeliach – tmavšie odlíšené pásy plávajúce nad parterom a ustúpený vodorovný pás parteru – vsadené medzi prísne zvislo členené štíty. Vertikalita bola kedysi vytvorená kladením tvarovanej keramiky a posilnená vystupujúcimi pásmi, ktorých vzájomné vzdialenosti boli nepravidelné. Príbuzné pôsobenie sa architekti z ateliéru IMA snažili docieliť zvislo ukladaným obkladom Equitone [tectiva] v dvoch veľmi podobných svetlých odtieňoch, aby sa vyzdvihol jemný kontrast v ploche štítov. Vodorovné pásy nad parterom architekti podporili vrúbkovaným trojrozmerným obkladom Equitone [linea] v hnedošedej farbe, ktorého odtieň sa podľa polohy slnka v priebehu dňa mení. V každú dennú dobu vďaka tomu získava fasádny materiál odlišný charakter. Horizontalita parteru je podčiarknutá čiernym obkladom Equitone [pictura], ktorého pridanou hodnotou je trvácna antigraffiti úprava.

 

Pôsobivé osvetlenie

Pôvodným zámerom mesta Nové Zámky bola rekonštrukcia Kina Mier zameraná na zvýšenie energetickej efektívnosti stavby zateplením a jej vizuálne skultúrnenie. Nakoniec bol projekt obohatený aj o dynamické osvetlenie, ktoré prispelo k priblíženiu sa k dnešnému modernému návštevníkovi. Pridaná hodnota stavby spočíva v decentnej dynamizácii najvýznamnejších plôch fasády programovateľným LED osvetlením. Variujúca farebnosť a typ osvetlenia vnášajú svieži vietor do nadčasového vzhľadu a zároveň ho obohacujú o funkciu navyše. Slúžia ako farebný pútač oznamujúci vopred a počas premietania žánrové zaradenie filmu,“ dopĺňa na záver I. Thomková.Zatiaľ sa tu nenachádza žiadny komentár.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

*

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.