Veľkoformátové fasádne dosky prinášajú fasádam nové výrazové možnosti. S ich pomocou možno ozvláštniť vzhľad bytových i rodinných domov. Pre svoje vynikajúce vlastnosti, minimálne nároky na údržbu a dostupnosť sú čoraz viac preferované vláknocementové fasádne obklady EQUITONE.
Vláknocementové fasádne obklady EQUITONE vnášajú nové možnosti do tvorby modernej architektúry. Dosky sa vyznačujú vysokou odolnosťou proti poveternostným podmienkam, mechanickému poškodeniu, ale aj vplyvu UV žiarenia. Dosky sú bezúdržbové. Vláknocementový obklad je nehorľavý a vhodný na každý typ budovy, pričom sa dá využiť na všetkých častiach fasády, dokonca aj na pokrytie strešnej konštrukcie či v interiéri.
Realizátori si pochvaľujú nízku hmotnosť dosiek, ktorá im uľahčuje aplikáciu. Rezaním ich možno jednoducho upraviť na požadovaný tvar podľa návrhu architekta. Fasádne dosky EQUITONE sú moderný a nadčasový materiál so širokou farebnou škálou a jednoduchým systémom upevnenia. Dajú sa kombinovať aj s klasickou omietkou alebo s inými obkladovými materiálmi. Fasádny obklad EQUITONE ponúka množstvo inšpiratívnych príkladov v oblasti návrhov rezidenčných stavieb.
Bytový dom s originálnou fasádou
Mestský bytový dom Apollis vznikol z opustenej kancelárskej budovy na rohu Miletičovej a Prievozskej ulice v Bratislave. Za konverziou bývalej sporiteľne na mestský bytový dom s malometrážnymi bytmi stoja architekti z Atelieru 008. Dom upriamuje pozornosť okoloidúcich farebnými balkónmi a rafinovaným fasádnym obkladom. Fasáda odzrkadľuje pohyb, život a dynamiku mestského bývania. Na bytovom dome boli použité obklady z vláknocementových dosiek EQUITONE [tectiva], ktoré charakterizuje jemne brúsený povrch v pozdĺžnom smere dosky. Pri obklade priečelia v tvare lode architekti ocenili možnosť jednoduchého prispôsobenia dosiek na rôzne formáty a tvary. V niektorých miestach sa im dokonca podarilo vytvoriť zaujímavý vizuálny efekt podobný origami.
Fasáda, ktorá má ďaleko od monotónnosti
Bytový dom v belgickom meste Aalst je ukážkovým príkladom konverzie nevyužívanej industriálnej budovy na komfortné mestské bývanie. Architekt Willy Peynsaert zo štúdia Peynsaert Architecten citlivo skombinoval pôvodnú murovanú konštrukciu skladu so svetlosivým fasádnym obkladom EQUITONE [tectiva]. Svetelné podmienky v bytoch pomohli zlepšiť novovytvorené arkiere na severnej strane. Celkové usporiadanie fasády má rozhodne ďaleko od monotónnosti, a to aj vďaka rôznym formátom dosiek a oživeniu v podobe mierne zaoblených okien. Fasádne panely boli okrem severnej fasády použité aj na novej streche.
Dom s minimalistickým konceptom
Rodinný dom na Brusnicovej ulici v Bratislave je trojpodlažný objekt situovaný v blízkosti lesa. Vyrástol koordinovane s vedľajším domom na spoločnom pozemku. Za architektonickým návrhom dvoch podobných domov s dvoma rôznymi prístupmi stoja architekti zo štúdia Compass. Obe stavby majú takmer totožný základný pôdorys a dispozičnú logiku, no predsa sú úplne iné. Ich finálnu podobu formovali individuálne priority majiteľov. Na prvý pohľad odlišné uličné fasády zjednocuje podobne rozohraná geometria okien rôznych veľkostí. Najpríznačnejším znakom, ktorý odlišuje dom A od svojho suseda, je jemne štruktúrovaný biely obklad z vláknocementových fasádnych dosiek EQUITONE [tectiva]. Ten kontrastuje s okolím a dodáva stavbe strohý vzhľad. Korešponduje tak s minimalistickým konceptom domu.
Kategórie: Novinky